Skarbiec

Globus z kolegium w Połocku, koniec XVIII w., fot. A. Sułkowski Zbiór parudziesięciu medali papieskich z XIX i XX wieku stanowi nie lada atrakcję dla znawców sztuki medalierskiej. W jednej z gablot oglądać można pamiątki po bł. Janie Beyzymie (1850-1912), w innej drewniane lichtarze, które według tradycji król Jan III Sobieski miał ofiarować Matce Boskiej Kochawińskiej jako wotum. Równie ciekawie prezentuje się różnorodny zestaw wyrobów rzemiosła artystycznego reprezentowany przez zespoły dawnych relikwiarzy, pasyjek, domowych ołtarzyków, jak też świeczników i kandelabrów. Godny uwagi jest również unikatowy, pochodzący ze sławnego kolegium jezuickiego w Połocku, osiemnastowieczny globus.
Orzeł ze sztandaru Polskiej Bursy Rękodzielniczej we Lwowie, 1 połowa XX w., fot. A. SułkowskiW Skarbcu przechowywane są również pamiątki patriotyczne – biżuteria okresu żałoby narodowej, odznaczenia z czasów II Rzeczypospolitej i nadawane przez rząd na uchodźstwie, szable oficerskie – w tym osiemnastowieczna karabela paradna. Całości dopełniają sztandary, chorągwie i proporce wojskowe, szkolne, stowarzyszeń kościelnych i społecznych. Tu, na wyjątkową uwagę zasługuje proporzec Konwiktu Chyrowskiego – unikatowa pamiątka po tym tak bardzo zasłużonym dla polskiej kultury jezuickim centrum kształcenia młodzieży męskiej, sztandar Szkoły Powszechnej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Stanisławowie oraz wyjątkowo cenny, wykonany ze skóry i w stylu Art-Deco proporzec Sodalicji Mariańskiej Akademików Lwowskich. Zadumą i smutkiem napawają przedmioty wydobyte z grobów w Katyniu i Miednoje…


Duchowieństwo i szlachta oddająca cześć Matce Boskiej Częstochowskiej - fragment obrazu <i>Ekstaza św. Pawła Pustelnika</i>, olej na płótnie, 2 poł. XVII w., fot. A. SułkowskiJeden z relikwiarzy, XVIII/XIX w., fot. A. SułkowskiMatka Boska z Dzieciątkiem, olej na płótnie, XIX w., fot. A. SułkowskiChrystus Boleściwy, olej na blasze, XVIII w., fot. A. SułkowskiŚw. Józef z Dzieciątkiem, olej na płótnie, szkoła włoska, XVII/XVIII w., fot. A. SułkowskiMatka Boska z Dzieciątkiem, fragment velum, haft, 1 poł. XVIII w., fot. A. SułkowskiLiść z klonu, na którym ukazała się Matka Boska w Gietrzwałdzie, w 1877 roku, fot. A. Sułkowski

« Poprzednia strona     

Strony: 1 2